Blog > Komentarze do wpisu

Lesson 1 Osoby

Podstawa podstawy z podstawy...

...czyli, zaimki osobowe w funkcji podmiotu

czyli po angielsku personal pronouns 

czyli najzwyczajniej w świcie: OSOBY :)

 

Osoby występują, tak jak w języku polskim, w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej, a wygląda to tak:

 

liczba pojedyncza (singular, by the way - przy okazji słowo to pochodzi od wyrazu single - jeden, pojedynczy... tak jak singiel czyli osoba samotna, sama)

I aj → ja

you ju → ty

he hi → on

she szi → ona

it yt → ono

 

liczba mnoga (plural)

we łi → my

you ju → wy

they dej → oni


I tak, kolorem czerwonym wypisałam osoby (zaimki osobowe, personal pronouns) tak, jak je piszemy, kolorem szarym tak jak je wymawiamy. Tak, tak, oczywiście wiem pisanie wymowy jest karygodne (dlatego jest na szaro, może nie wszyscy zauważą:), ale... Przez lata teorie i trendy dotyczące nauki języków obcych zmieniały się tyle razy, że postanowiłam na tym blogu zaufać swojej intuicji i podawać tę wymowę. No trudno, to jest mój blog i stosuję tu swoję metody :) Z doświadczenia również wiem, że jest to bardzo pomocne podczas nauki, przynajmniej na początkowym etapie. Daje to uczniom większe poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że jest ona efektywniejsza. A chyba właśnie o to chodzi. prawda? :) Na czarno natomiast wypisałam ich znaczenie, czyli tłumaczenie na język polski.

 

Mam nadzieję, że kolory Wam pomogą (ciągle katuję nimi swoich uczniów, ich podstawowe wyposażenie to zielony długopis i ołówek - szary, wiadomo do czego:)

 

To by było na tyle, w następnej lekcji postaram się wyjaśnić kiedy używamy której osoby:)

 

 

 

wtorek, 26 czerwca 2012, englishmyway

Polecane wpisy